Shelly HT Gen3 is a Wi-Fi and Bluetooth-enabled temperature and humidity sensor that allows you to remotely monitor conditions via a smart app. It operates in a temperature range of 0°C to 40°C and a humidity range of 30% to 70% RH, and is powered by 4 AA batteries or USB Type-C.
Shelly HT Gen3 is a Wi-Fi and Bluetooth-enabled temperature and humidity sensor that allows you to remotely monitor conditions via a smart app. It operates in a temperature range of 0°C to 40°C and a humidity range of 30% to 70% RH, and is powered by 4 AA batteries or USB Type-C.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
Shelly HT Gen3 is a Wi-Fi and Bluetooth-enabled temperature and humidity sensor that allows remote monitoring of data via a smart app. It operates in a temperature range of 0°C to 40°C and a humidity range of 30% to 70% RH, and is powered by 4 AA batteries or USB Type-C.
Features | |
|---|---|
| Product Type | Temperature and Humidity Sensor |
| Product Brand | Shelly |
| Model | HTgen3Mocha |
Specifications | |
| Dimensions | 70 x 70 x 26 mm (without base); 70 x 70 x 45 mm (with base) |
| Weight | 47 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Ambient Temperature Range | 0°C to 40°C / 32°F to 105°F |
| Humidity Range | 30% to 70% relative humidity |
| Maximum Height | 2000 |
| Power Source | 4 AA batteries (not included) or USB Type-C |
| Estimated Battery Life | Approximately 1 year (depending on conditions) |
| Wi-Fi Protocol | 802.11 b/g/n |
| Wi-Fi Range | Up to 30 m indoors / 50 m outdoors |
| Bluetooth Protocol | 4.2 |
| Bluetooth Range | Up to 10 m indoors / 30 m outdoors |
| Processor | ESP-Shelly-C38F |
| Memory | 8MB |
Security Warning | |
| Use the product only for its intended purpose - monitoring temperature and humidity. | |