- New
Deerma LD220 is a floor humidifier with a 4-liter water capacity that can operate for up to 12 hours. It has a remote control for convenient use and two humidification modes to ensure optimal humidity levels in the room.
Deerma LD220 is a floor humidifier with a 4-liter water capacity that can operate for up to 12 hours. It has a remote control for convenient use and two humidification modes to ensure optimal humidity levels in the room.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
Deerma LD220 is a floor humidifier with a 4-liter water capacity that can operate for up to 12 hours. It has a remote control for convenient use and offers two humidification modes to maintain optimal humidity levels in the room.
Features | |
|---|---|
| Product type | Ultrasonic humidifier |
| Brand | Deerma |
| Model | LD220 |
Specifications | |
| Dimensions | 170 x 170 x 540 mm |
| Voltage | 220-240V~50/60Hz |
| Power | 25W |
| Water tanks | 4L |
| Noise level | 35 dB |
Technical data | |
| Humidification modes | Manual and automatic |
| Steam emission range | 45% to 90% |
| Operating time | Up to 12 hours |
Additional information | |
| Remote control | Yes, with magnetic board |
| Design | Slim, tapered design |
| Vapor height | Up to 540 mm |