-
−2%
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Bosch Serie 2 DFM064W54 is a semi-built-in cooker hood with an elegant metallic silver finish. It provides an efficient extraction performance of up to 388 m³/h and offers three speed settings. The integrated LED lighting with an intensity of 131 lx provides comfortable visibility in the kitchen.
Design | |
|---|---|
| Type | Semi-recessed (pull-out) |
| Product color | Metal |
| Built-in screen | No |
| Control type | Buttons |
| Exhaust connection diameter | 15 cm |
| Cable length | 1.75 m |
Power | |
| Energy efficiency class | B |
| Voltage | 10 A |
| Connected power | 108W |
| Annual energy consumption | 41.1 kWh |
| AC input voltage | 220 - 240V |
| AC input frequency | 50Hz |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
Weight and dimensions | |
| Installation compartment width | 52.6 cm |
| Depth | 29 cm |
| Weight | 8.91 kg |
| Width | 59.8 cm |
| Installation compartment height | 16.2 cm |
| Height (max) | 20.3 cm |
Performance | |
| Noise level | 59 dB |
| Number of expressways | 3 |
| Extraction type | Recirculating |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtration efficiency class | B |
| Minimum distance from electric stove | 43 cm |
| Minimum distance from gas stove | 65 cm |
Filtering | |
| Removable filter | Yes |
| Dishwasher-safe filter | Yes |
| Number of filters | 1 pc. |
| Grease filter type | Aluminum |
Lighting | |
| Bulb type | LED |
| Bulb power | 3W |
| Number of bulbs | 2 pcs. |
| Lighting | 131 lx |