-
−14%
Elevate your kitchen with the Bosch Serie 2 hood, which effectively removes smoke and odors with an extraction capacity of 328 m³/h, ensuring a fresh cooking environment and an elegant metal design.
Elevate your kitchen with the Bosch Serie 2 hood, which effectively removes smoke and odors with an extraction capacity of 328 m³/h, ensuring a fresh cooking environment and an elegant metal design.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
Elevate your kitchen with the Bosch Serie 2 cooker hood! With a powerful 328 m³/h extraction rate, it effectively removes fumes and odors, ensuring a fresh cooking environment, while the elegant metal design adds a stylish accent.
Design | |
|---|---|
| Cable length | 1.75 m |
| Exhaust connection diameter | 15 cm |
| Type | Semi-recessed (pull-out) |
| Product color | Metal |
Power | |
| AC input frequency | 50Hz |
| Connected power | 93 W |
| AC input voltage | 220 - 240V |
| Annual energy consumption | 41.1 kWh |
| Automatic shutdown | Yes |
| Energy efficiency class | C |
| Voltage | 10 A |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
Weight and dimensions | |
| Installation compartment height | 16.2 cm |
| Weight | 8.34 kg |
| Width | 598 mm |
| Installation compartment depth | 29 cm |
| Installation compartment width | 52.6 cm |
| Height (max) | 20.3 cm |
| Depth | 290 mm |
Operation | |
| Noise level | 64 dB |
| Grease filtration efficiency class | C |
| Maximum extraction power | 328 m³/h |
| Number of highways | 2 |
| Noise level (low speed) | 58 dB |
| Minimum distance from gas stove | 65 cm |
| Extraction type | Recycling |
| Fluid dynamic efficiency class | D |
| Minimum distance from electric stove | 43 cm |
| Lighting efficiency class | A |
Filtering | |