Bosch PKF631FP3E hob Black Built-in 60 cm Ceramic hob 4 zone(s)
Bosch PKF631FP3E hob Black Built-in 60 cm Ceramic hob 4 zone(s)
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Cooking zone 4 position | Right front |
| Cooking zone 2 diameter | 120/210 mm |
| Top surface type | Glass-ceramic |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 4 type | Radiant |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of simultaneously used cooking zones | 4 |
| Frame form | Front bevel |
| Cooking zone 3 diameter | 145 mm |
| Cooking zone 4 power | 2000 W |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 2 power | 750 W |
| Hob cover | No |
| Cooking zone 1 diameter | 145 mm |
| Pan support material | Glass |
| Hob type | Ceramic hob |
| Hob width size | 60 cm |
| Cooking zone 3 position | Right rear |
| Cooking zone 3 type | Radiant |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 3 power | 1200 W |
| Frame type | Frameless |
| Cooking zone 2 type | Radiant |
| Appliance placement | Built-in |
| Cooking zone 1 type | Radiant |
| Cooking zone 1 power | 1200 W |
| Edge profile | Bevel |
| Cooking zone 4 shape | Round |
| Cooking zone 1 shape | Round |
| Cooking zone 4 diameter | 180 mm |
| Flexible cooking zone | Yes |
| Number of flexible cooking zones | 2 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 0 zone(s) |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 4 boost | 2300 W |
| Cooking zone 2 shape | Round |
| Cooking zone 3 shape | Round |
| Control panel colour | Black |
| Product colour | Black |
| Connected load (electric) | 6900 W |
| Power consumption | 191.3 Wh/kg |
| Power plug type | No plug |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Wi-Fi controlled | No |
| Installation compartment height | 4.5 cm |
| Height | 45 mm |
| Depth | 522 mm |
| Installation compartment width | 56 cm |
| Worktop thickness (min) | 1.6 cm |
| Installation compartment depth (max) | 50 cm |
| Installation compartment depth (min) | 49 cm |
| Weight | 7.6 kg |
| Width | 592 mm |
| Number of power levels | 17 |
| Number of boosters | 1 |
| Quick start | No |
| Boost function | Yes |
| Timer type | Digital |
| Display type | LED |
| Auto-off timer cooks food safely | Yes |
| Control type | Touch |
| Child lock | Yes |
| Timer | Yes |
| Control position | Front |
| Residual heat indicator | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Warnings | Do not leave the appliance switched on unattended., Avoid water contact with electrical components and wires., Use in accordance with the operating instructions and safety guidelines. |
| Bosch technologies (cooking) | DirectSelect |
| Built-in hood | No |