BOSCH PIF612BB1E induction cooktop
BOSCH PIF612BB1E induction cooktop
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Cooking zone 4 boost | 3700 W |
| Cooking zone 3 boost | 3100 W |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 60 cm |
| Cooking zone 1 boost | 2100 W |
| Cooking zone 2 boost | 3100 W |
| Hob type | Zone induction hob |
| Cooking zone 2 power | 1800 W |
| Cooking zone 2 diameter | 210 mm |
| Cooking zone 1 power | 1400 W |
| Cooking zone 3 power | 2000 W |
| Cooking zone 1 diameter | 145 mm |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 3 diameter | 180 mm |
| Top surface type | Glass-ceramic |
| Cooking zone 4 power | 2200 W |
| Product colour | White |
| Cooking zone 4 diameter | 180 mm |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Connected load (electric) | 7400 W |
| Worktop thickness (min) | 1.6 cm |
| Installation compartment depth (max) | 50 cm |
| Installation compartment depth (min) | 49 cm |
| Installation compartment width | 56 cm |
| Depth | 522 mm |
| Height | 55 mm |
| Installation compartment height | 5.1 cm |
| Width | 592 mm |
| Boost function | Yes |
| Residual heat indicator | Yes |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Timer | Yes |
| Control position | Top front |
| Timer type | Digital |
| Child lock | Yes |
| Warnings | Avoid water contact with electrical components and wires., Use in accordance with the operating instructions and safety guidelines., Do not leave the appliance switched on unattended. |
| Built-in hood | No |