-
−4%
BOSCH PIE611BB5E induction cooktop
BOSCH PIE611BB5E induction cooktop
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Timer | Yes, Yes |
| Countdown timer | Yes |
| Boost flexible cooking zone 1 | 3600 W |
| Cooking zone 4 boost | 3700 W |
| Cooking zone 2 diameter | 180 mm |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 3 boost | 2200 W |
| Cooking zone 3 diameter | 145 mm |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Flexible cooking zone 1 size (W x D) | 210 x 380 mm |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Appliance placement | Built-in |
| Flexible cooking zone | Yes |
| Cooking zone 3 position | Right rear |
| Cooking zone 3 type | Small |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 3 shape | Round |
| Cooking zone 4 type | Large |
| Cooking zone 4 shape | Round |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 4 position | Right front |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Top surface type | Glass-ceramic |
| Cooking zone 3 power | 1400 W |
| Cooking zone 2 type | Medium |
| Cooking zone 4 power | 2200 W |
| Cooking zone 2 boost | 3100 W |
| Cooking zone 1 diameter | 180 mm |
| Cooking zone 1 shape | Round |
| Cooking zone 1 type | Medium |
| Cooking zone 1 power | 1800 W |
| Cooking zone 2 power | 1800 W |
| Cooking zone 2 shape | Round |
| Cooking zone 1 boost | 3100 W |
| Cooking zone 4 diameter | 210 mm |
| Product colour | Black |
| Hob type | Zone induction hob |
| Connected load (electric) | 7400 W |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Cord length | 1.1 m |
| Weight | 12.2 g |
| Width | 592 mm |
| Height | 51 mm |
| Depth | 522 mm |
| Certification | AENOR, CE |
| Number of boosters | 4 |
| Pan detection | Yes |
| Number of power levels | 17 |
| Boost function | Yes |
| Child lock | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Control position | Top front |
| Residual heat indicator | Yes |
| Built-in display | No |
| Control type | Touch |
| Warnings | Avoid water contact with electrical components and wires., Use in accordance with the operating instructions and safety guidelines., Do not leave the appliance switched on unattended. |