-
−4%
Philips Series 5500 HX7110/01 Rechargeable toothbrush
Philips Series 5500 HX7110/01 Rechargeable toothbrush
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | White |
| Number of speeds | 2 |
| Teeth brushing modes | Whitening |
| Brush shape | Oval |
| Brush change indicator | Yes |
| Handle colour | White |
| Number of teeth brushing modes | 2 |
| Integrated timer | Yes |
| Purpose | Adult |
| Toothbrush type | Sonic toothbrush |
| Handle(s) features | Detachable |
| Toothbrush frequency (pulsations) | 62000 movements per minute |
| Adjustable speed | Yes |
| Adjustable rinse pressure | No |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery type | Built-in battery |
| Rechargeable | Yes |
| Battery life (max) | 504 h |
| Battery low indication | Yes |
| Power source | Battery |
| Battery operated | Yes |
| Rechargeable battery | Yes |
| Weight | 237 g |
| Width | 60 mm |
| Height | 232 mm |
| Depth | 110 mm |
| Travel case | No |
| Number of brush heads included | 1 pc(s) |
| Charger | Yes |
| Number of handles included | 1 pc(s) |
| Warranty period | 2 year(s) |