Four-wheel rehabilitation stand Steel TGR-R RS 880 TIMAGO
Four-wheel rehabilitation stand Steel TGR-R RS 880 TIMAGO
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Rear wheel diameter | 20 cm |
| Front wheel diameter | 20 cm |
| Maxium load | 135 kg |
| Number of rear wheels | 2 |
| Number of front wheels | 2 |
| Material | Steel |
| Product colour | Black, Blue, Grey |
| Height | 930 mm |
| Minimum height | 81 cm |
| Seat width | 30 cm |
| Seat depth | 30 cm |
| Depth | 730 mm |
| Seat height | 53 cm |
| Width | 600 mm |
| Weight | 9.2 kg |
| Brakes | Y |
| Adjustable height | Yes |
| Storage box | Yes |
| Lockable wheels | Yes |
| Ergonomic seat | Yes |
| Foldable | Yes |
| Warnings | Do not exceed the maximum load weight allowed., Ensure all bolts and fasteners are securely tightened before use., Regularly check the condition of the castors and other mechanical components to avoid accidents. |