The HP Poly Blackwire 3320 is a wired binaural headset for use with Microsoft Teams, featuring a boom microphone and noise cancellation. It comes with an AC adapter, supports multiple operating systems, and has volume and mute controls on the headset.
The HP Poly Blackwire 3320 is a wired binaural headset for use with Microsoft Teams, featuring a boom microphone and noise cancellation. It comes with an AC adapter, supports multiple operating systems, and has volume and mute controls on the headset.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The HP Poly Blackwire 3320 is a wired binaural headset designed for use with Microsoft Teams, featuring a boom microphone and noise cancellation. It comes with an AC adapter, supports multiple operating systems, and has controls for volume control and mute.
Features | |
|---|---|
| Product type | Wired headphones |
| Brand | HP Poly |
| Model | Blackwire 3320 |
Specifications | |
| Weight | 131 g |
| Dimensions | 199mm (H) x 166mm (W) x 39.5mm (D) |
| Color | Black |
Technical data | |
| Connection technology | Wired |
| Microphone type | Holder |
| Microphone Directional Type | Omnidirectional |
| Speaker unit | 3.2 cm |
| Noise reduction | Yes |
| Headphone frequency response | 20 - 20000 Hz |
| Microphone frequency response | 100 - 10000 Hz |
Additional information | |
| Supported operating systems | Windows, macOS, iOS, Android |
| Control buttons | Mute, Volume +, Volume -, Answer/end call |
| AC adapter included | Yes |
| Quick Start Guide | Yes |
| Microsoft Teams Certified | Yes |