Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Kids Headphones
Comfortable, personalisable kids headphones with colourful design and volume limitation
| Summary | Trust Nouna. Product type: Headset. Connectivity technology: Wired. Recommended usage: Calls/Music. Headphone frequency: 20 - 20000 Hz. Weight: 112 g. Product colour: Cyan |
| Vendor Homepage | https://www.trust.com/en/product/25406-nouna-kids-headphones-black |
| Unit Box Height | 0.165 |
| Unit Box Length | 0.135 |
| Unit Box Width | 0.08 |
| Adjustable headband | Yes |
| Control type | Buttons |
| Control unit type | In-line control unit |
| Designed for children | Yes |
| Foldable | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Operating keys | Play/Pause/Track /Volume -/Volume + |
| Product colour | Cyan |
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Sound pressure level (max) | 90 dB |
| Volume control | Button |
| Wearing style | Head-band |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Driver unit | 40 mm |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Headphone sensitivity | 92 dB |
| Magnet type | Neodymium |
| Microphone type | In-line |
| Depth | 197 mm |
| Height | 172 mm |
| Weight | 112 g |
| Width | 65 mm |
| Accessories included in set | Sticker |
| Ear pad material | Leather |
| Quantity | 1 |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Packaging content | Kids headphones Sticker sheet |
| Model | 25278 |
| Model name | Nouna |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.001782 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.21 kg |