- New
Wired and wireless connectivity with a 20-meter Bluetooth range. The headphones have a detachable microphone, USB Type-C charging, and can last up to 30 hours of continuous audio playback.
Wired and wireless connectivity with a 20-meter Bluetooth range. The headphones have a detachable microphone, USB Type-C charging, and can last up to 30 hours of continuous audio playback.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
These headphones offer wired and wireless connectivity with a Bluetooth range of up to 20 meters. The headphones have a detachable microphone, USB Type-C charging, and can last up to 30 hours without interruption.
Features | |
|---|---|
| Product type | Gaming headset |
| Brand | Cooler Master |
| Model | CH-351 |
Specifications | |
| Weight | 404 grams |
| Dimensions (W × H × D) | 96.3mm × 207mm × 179.4mm |
| Battery type | Rechargeable lithium-ion |
| Charging port | USB Type-C |
| Charging power (min) | 2.5W |
| Charging power (max) | 5W |
Operation | |
| Headphone type | Binaural |
| Recommended use | For games |
| Cable length | 1.8 m |
Connection | |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Wireless range | 20 years |
| 3.5mm connector | Yes |
Microphone | |
| Microphone type | Built-in, removable |
| Microphone Directional Type | Unidirectional |
| Microphone sensitivity | -42 dB |
Headphones | |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Headphone sensitivity | 100 dB |
| Impedance | 32 Ω |
| Speaker size | 5cm |