JABRA EVOLVE2 85, Link380a MS Stereo Black
JABRA EVOLVE2 85, Link380a MS Stereo Black
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
| Audio System Type | Headset |
| Destination | Cellular Phone PC Multimedia PC Tablet |
| Connectivity Technology | Wired and Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Form Factor | Full Size (over-ear) |
| Driver Diameter | 40 mm |
| Mount Type | Head-band |
| Audio Output Mode | Stereo |
| Sensitivity | 117 dB |
| Frequency Response | 20Hz-20kHz |
| System Components | 2 Speakers |
| Microphone Form Factor | Rotary Arm |
| Microphone Sensitivity | -35 dB |
| Microphone Frequency Response | 5Hz - 20kHz |
| Networking Type | Bluetooth Adapter |
| Networking Form Factor | Integrated |
| Max. Range Open Space | 30 m |
| Networking Compliant Standards | Bluetooth 5.0 |
| Bluetooth® Profiles Supported | A2DP AVRCP HFP HSP SPP PBAP |
| Audio Interface | 1 (3.5-mm minijack) |
| Power Device Location | External |
| Power Port Quantity | 1 |
| Power Port Connector Type | USB-C |
| Battery Technology | Lithium Ion |
| Audio playback | |
| Audio playback with Active Noise Cancellation | |
| Talk | |
| Battery Recharge | |
| Audio Controls | Calls Active Noise Cancellation |
| Features | Active Noise Cancellation |
| Active Noise Cancellation | Yes |
| Built-in Devices | LED Indicator 4 Microphones |
| External Color | Black |
| Included Accessories | Carrying Case Warranty Card Safety Sheet USB Type-A Adapter |
| Cable Included | Audio Cable USB Type C to USB Type A Cable |
| Depth | 77.3 mm |
| Height | 198.6 mm |
| Width | 160 mm |
| Nominal Weight | 0.286 kg |
| Warranty Term (month) | 24 month(s) |
| Warranty Validation Criteria | Serial Number |
| Pack Length (mm) | 227 mm |
| Pack Width (mm) | 188 mm |
| Pack Height (mm) | 73 mm |
| Weight | 0.902 kg |
| Pack Weight Netto (kg) | 0.586 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Package Type | Box |
| EAN Code | 5706991023312 |