Rowenta Ultimate Experience CF9625 Hot air brush Warm Black, Bronze 750 W
Rowenta Ultimate Experience CF9625 Hot air brush Warm Black, Bronze 750 W
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Maximum input power | 750 W |
| Suitable for hair thickness | Thick, Thin, Medium |
| Product colour | Black, Bronze |
| Bristles material | Natural |
| Ceramic coating | Yes |
| Power | 750 W |
| Power consumption (typical) | 750 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power plug type | Type C |
| Power source | AC |
| Height | 65 mm |
| Depth | 400 mm |
| Width | 55 mm |
| Weight | 840 g |
| Brush diameter (min) | 3.8 cm |
| Brush diameter (max) | 5 cm |
| Technology | Warm |
| Hair straightening | No |
| Temperature (max) | 80 °C |
| Hair curling | Yes |
| Hair drying | Yes |
| Anti-static styling | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Suitable for hair types | Unruly hair, Thick hair, Thin hair, Normal hair |
| Auto rotating | Yes |
| Suitable for hair length | Short, Long, Medium |
| Control type | Buttons, Scrollbar |
| Cool shot function | Yes |
| Number of settings | 3 |
| Ceramic heating system | Yes |
| Left & right rotation | Yes |
| Rotating brush | Yes |
| Ionic function | Yes |
| Purpose | Dry/wet hair |
| Type | Hot air brush |
| Number of heating levels | 3 |
| Hair texturizing | No |
| Carrying case | Yes |
| Number of brush heads included | 3 pc(s) |
| Cool tip | Yes |
| Attachments quantity | 3 |
| On/off switch | Yes |
| Auto power off | No |
| Built-in display | No |