-
−18%
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The REMINGTON BOTANICALS CI5860 HAIR DRYER has a powerful 2300W motor with three heat levels and two speed settings. It features a removable filter, diffuser attachment and ionic function for better hair care.
Design | |
|---|---|
| Cable length | 3 years |
| Hanging type | Hanging loop |
| Product color | Black, Silver |
Features | |
| Filtering | Yes |
Ergonomics | |
| Removable filter | Yes |
Power | |
| Power | 2300W |
Weight and Dimensions | |
| Depth | 95 mm |
| Height | 220mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Width | 288 mm |
Package Contents | |
| Diffuser nozzle | Yes |
Operation | |
| Cold air function | Yes |
| Ionic function | Yes |
| Number of heating levels | 3 |
| Number of fast | 2 |
| Temperature (max) | 65 °C |