- New
Loona Premium is an interactive robot designed for home use that recognizes faces, gestures and voice commands. It moves autonomously using sensors and features a compact design with an integrated rechargeable battery.
Loona Premium is an interactive robot designed for home use that recognizes faces, gestures and voice commands. It moves autonomously using sensors and features a compact design with an integrated rechargeable battery.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
Loona Premium is an interactive robot designed for home use that recognizes faces, gestures, and voice commands. It moves autonomously using sensors and has a compact design with an integrated rechargeable battery.
Features | |
|---|---|
| Product type | Interactive robot |
| Brand | Loona |
| Model | Loona Premium |
Specifications | |
| Dimensions | 210 × 172 × 172mm |
| Weight | 1.1 kg |
| Processor (CPU) | Quad-core Cortex-A53 up to 1.5 GHz, 5 TOPS BPU |
| Coprocessor | Cortex M4, 100MHz |
| Sound processor | Dual-core 360MHz DSP, HiFi sound engine |
| Wi-Fi connection | Dual-band Wi-Fi 2.4 GHz / 5 GHz, 802.11 a/b/g/n standard |
| Memory | 2 GB LPDDR4 RAM, 8 GB eMMC 5.0 internal memory |
| Display | 2.4" LCD |
| Camera | 720p RGB camera |
| Sensors | 3D ToF sensor, touch sensor, 3-axis accelerometer, 3-axis gyroscope |
| Microphones | 4 microphone array |
| Gears | 2 brushless DC motors with external rotor (wheels), 4 brushed DC servo motors (for body and ears) |
| Loudspeaker | 2W |
| Power | 1350 mAh lithium-ion battery, 11.1 V |
| Charging | USB-C port |
Safety warning | |
| Use the product only for its intended purpose. | |