- New
The Nintendo Switch 2 console features a 7.9-inch LCD touchscreen with a resolution of 1920 x 1080 pixels and HDR10 support. It has 256 GB of internal storage, detachable controllers, and up to 6.5 hours of battery life.
The Nintendo Switch 2 console features a 7.9-inch LCD touchscreen with a resolution of 1920 x 1080 pixels and HDR10 support. It has 256 GB of internal storage, detachable controllers, and up to 6.5 hours of battery life.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Nintendo Switch 2 console features a 7.9-inch LCD touchscreen with a resolution of 1920 x 1080 pixels and supports HDR10. It has 256 GB of internal storage, detachable controllers, and a battery life of up to 6.5 hours.
Features | |
|---|---|
| Product type | Game console |
| Brand | Nintendo |
| Model | Switch 2 |
Specifications | |
| Screen size | 7.9 inches |
| Screen resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Memory capacity | 256GB |
| Battery capacity | 5220mAh |
| Battery life | Up to 6.5 hours |
| Weight | 534 grams |
| Dimensions | 272mm x 116mm x 13.9mm (W x H x D) |
| Operating temperature | 5 - 35 °C |
Technical data | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Charging time | 3 hours |
| Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD Express (up to 2TB) |
Multimedia | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
Ports and interfaces | |
| USB ports | 2 (USB Type-C) |
| HDMI output | Yes |
| Headphone output | 1 (3.5mm) |