Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Elevate your game
Experience the modernized design of the Xbox Wireless Controller, featuring sculpted surfaces and refined geometry for enhanced comfort during gameplay. Stay on target with textured grip and a hybrid D-pad. Seamlessly capture and share content with a dedicated Share button. Quickly pair with, play on, and switch between devices including Xbox Series X|S, Xbox One, Windows PC, Android, and iOS
Dedicated share button
Seamlessly capture and share content such as screenshots, recordings, and more with the new Share button.
Stay on target
Stay on target with the new hybrid D-pad, textured grip on the triggers, bumpers, and back-case.
Switch devices
Easily pair and switch between devices including Xbox Series X, Xbox Series S, Xbox One, Windows PC, Android, and iOS.
Compatibility
Includes Xbox Wireless and Bluetooth® technology for wireless gaming on console, PC, mobile phones and tablets. Plug in any compatible headset with the 3.5mm stereo headset jack
| Summary | Microsoft Xbox Wireless Controller - Mineral Camo Special Edition. Device type: Gamepad, Gaming platforms supported: Android, PC, Xbox One, Xbox Series S, Xbox Series X, iOS, Gaming control function buttons: D-pad, Share button. Connectivity technology: Wireless, Device interface: Bluetooth. Product colour: Green, White. Power source: Battery, Battery type: AA, Battery life (max): 40 h. Windows operating systems supported: Windows 10, Windows 11 |
| Vendor Homepage | https://www.xbox.com/en-US/accessories/controllers/xbox-wireless-controller |
| Unit Box Height | 0.145 |
| Unit Box Length | 0.18 |
| Unit Box Width | 0.07 |
| Analog thumbsticks | Yes |
| Device type | Gamepad |
| Gaming control function buttons | D-pad/Share button |
| Gaming control technology | Analogue / Digital |
| Gaming platforms supported | Android/iOS/PC/Xbox One/Xbox Series S/Xbox Series X |
| Number of joysticks | 2 |
| Shoulder buttons | Yes |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | Bluetooth |
| Ergonomic grip | Yes |
| Ergonomic triggers | Yes |
| Product colour | Green/White |
| Battery life (max) | 40 h |
| Battery type | AA |
| Number of batteries supported | 2 |
| Power source | Battery |
| Windows operating systems supported | Windows 10/Windows 11 |
| Depth | 70 mm |
| Height | 177 mm |
| Weight | 222 g |
| Width | 170 mm |
| Package depth | 72 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 540 g |
| Package width | 177 mm |
| Commodity code | 9504500000 |
| Country of origin | China |
| Model | Xbox One Series X/S |
| Battery | Rechargeable |
| Battery weight | 20 g |
| Units per Shipping Box | 6 |
| Unit Calculated Volume | 0.002012 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.483 kg |