The BOBOVR M3 Pro head strap provides added comfort for Oculus Quest 3 / Quest 3S users, featuring multi-point adjustment and a lightweight design. It features a 5200mAh battery that allows for approximately 2 hours of gameplay before needing to be recharged.
The BOBOVR M3 Pro head strap provides added comfort for Oculus Quest 3 / Quest 3S users, featuring multi-point adjustment and a lightweight design. It features a 5200mAh battery that allows for approximately 2 hours of gameplay before needing to be recharged.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
BOBOVR M3 Pro Head Strap enhances comfort for Oculus Quest 3 / Quest 3S users with multi-point adjustment and a lightweight design. It features a 5200mAh battery for longer playtime, allowing you to use the device for about 2 hours before needing to be recharged.
Features | |
|---|---|
| Product type | Head strap with battery |
| Brand | BOBOVR |
| Model | M3 Pro |
Specifications | |
| Weight | 236 g |
| Dimensions | 203 x 128 x 199 mm |
| Material | ABS + PC |
Battery specifications | |
| Battery capacity | 5200mAh |
| Battery type | Lithium |
| Battery charging time | 3 hours |
| Battery life | About 2 hours |
| Battery dimensions | 85 x 47 x 32 mm |
The package contains | |
| |
Safety warning | |
| Use the product only for its intended purpose to ensure safety and optimal performance. | |