-
−6%
Low fat hot air fryer ProfiCook PC-FR 1147 H
Low fat hot air fryer ProfiCook PC-FR 1147 H
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Appliance placement | Stand-alone |
| Product colour | Black |
| Removable tray | Yes |
| Handle(s) | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Control type | Buttons |
| Construction type | Single |
| AC input frequency | 50 / 60 Hz |
| Overheat protection | Yes |
| Power | 1500 W |
| Input voltage | 220 - 240 V |
| Depth | 330 mm |
| Height | 263 mm |
| Weight | 3.9 kg |
| Width | 304 mm |
| Product type | Hot air fryer |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Number of cooking programs | 7 |
| Low-fat frying | Yes |
| Capacity | 2.5 L |
| Built-in display | LED |
| Temperature-ready indicator | Yes |
| Timer | Yes |
| Warnings | Do not leave the fryer unattended while it is in operation. |