-
−23%
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The ProfiCook PC-FR 1147 H is a 1500 W hot air fryer with a 2.5 L capacity and seven cooking programs. It features an adjustable thermostat, a removable tray for easy cleaning and an integrated LED display with timer.
Design | |
|---|---|
| Device location | Independent |
| Control type | Buttons |
| Handle(s) | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Removable tray | Yes |
| Product color | Black |
| Construction type | Solid |
Power | |
| Overheating protection | Yes |
| AC input frequency | 50 / 60 Hz |
| Input voltage | 220 - 240V |
Weight and dimensions | |
| Height | 263 mm |
| Weight | 3.9 kg |
| Depth | 330 mm |
| Width | 304 mm |
Operation | |
| Product type | Hot air fryer |
| Adjustable thermostat | Yes |
Indication | |
| Integrated display | LED |