-
−6%
AEG AAF7SB Hot Air Fryer Single 6.9 L 1700 W Black
AEG AAF7SB Hot Air Fryer Single 6.9 L 1700 W Black
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Dehydrating function | Yes |
| Digital timer | Yes |
| Temperature (max) | 200 °C |
| Steam function | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Frying function | Yes |
| Product type | Hot air fryer |
| Temperature (min) | 40 °C |
| Capacity | 6.9 L |
| Product colour | Black |
| Non-stick coating | Yes |
| Control type | Touch |
| Construction type | Single |
| Cord length | 0.9 m |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Removable bowl | Yes |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power | 1700 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Weight | 7.4 kg |
| Width | 444 mm |
| Depth | 325 mm |
| Height | 397 mm |
| Built-in display | Yes |
| Warnings | Be careful when handling hot oil., Make sure the fryer is properly grounded., Do not leave the fryer unattended while it is in operation. |