Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Complete body grooming, safe even below the belt
2D contour following with skin protect technology
The Series 5000 is designed to power through hair without compromising on skin comfort, even in hard-to-reach areas like the back. Use the skin-friendly shaver with contour-following 2D technology or trim with the 2, 3 or 5 mm-long combs.
- The warranty offers coverage for up to 5 years, including a 2-year standard global warranty, with an additional 3 years available upon registering the device within 90 days of purchase.
| Summary | Philips BODYGROOM Series 5000 BG5021/15 Showerproof groin and body trimmer. Product colour: Black, Silver, Body grooming attachments: Body trimmer, Foil shaver, Shaver system: Foil shaver. Power source: Battery, Battery technology: Lithium-Ion (Li-Ion), Input voltage: 5 V |
| Vendor Homepage | www.philips.com |
| Unit Box Height | 0.245 |
| Unit Box Length | 0.14 |
| Unit Box Width | 0.07 |
| Body grooming attachments | Body trimmer/Foil shaver |
| Cordless | Yes |
| Number of length steps | 3 |
| Product colour | Black/Silver |
| Shaver system | Foil shaver |
| Wet & Dry | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time | 5 min |
| Input voltage | 5 V |
| Operating time | 60 min |
| Power consumption (max) | 5 W |
| Power source | Battery |
| Attachments quantity | 1 |
| Model | BG5021/15 |
| Units per Shipping Box | 4 |
| Unit Calculated Volume | 0.002773 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.525 kg |