The ENCHEN Mocha S is an electric shaver with three movable cutting heads and high-quality German blades for an efficient shave. It has IPX7 water resistance for easy cleaning and a long-lasting battery that provides up to 90 minutes of cordless use.
The ENCHEN Mocha S is an electric shaver with three movable cutting heads and high-quality German blades for an efficient shave. It has IPX7 water resistance for easy cleaning and a long-lasting battery that provides up to 90 minutes of cordless use.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
ENCHEN Mocha S is an electric shaver with three movable cutting heads and high-quality German blades for an efficient shave. It has IPX7 water resistance for easy cleaning and a long-lasting battery that provides up to 90 minutes of cordless use.
Features | |
|---|---|
| Product type | Electric razor |
| Brand | ENCHEN |
| Model | Mocha S |
Specifications | |
| Power | 5W |
| Voltage rating | 3.7V |
| Charging voltage | 5V |
| Charging time | About 90 minutes |
| Charging interface | USB-C |
| Operating time | About 90 minutes |
| Water resistance | IPX7 |
Additional information | |
| Features |
|
| Safety warning | Use the product only for its intended purpose. |