-
−2%
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
Wet dog food designed to support urinary health, with a moderate calorie content. Package includes convenient 100 g jars, 12 pcs.
Features | |
|---|---|
| Specific needs of animals | Struvite stone dissolution, Struvite stone formation prevention |
| The taste of animal food | Mesas |
| Suitable | For dogs |
| Packaging type | Bag |
| Breed size | For small and medium (2 - 20 kg) |
| Dog breed | Any breed |
| Health effects | Prevents the recurrence of struvite stones |
| Animal type | Dog |
| Animal life stage | Adult |
| Product type | Wet food |
| Category | For dogs |
| Weight range | 1kg - 1.9kg |
Weight and dimensions | |
| Weight | 100g |
Package contents | |
| Packaging type | Bag |
| Quantity | 12 |
Nutrition facts | |
| Protein | 8% |
| Vitamin D3 | 180 IU/kg |
| Sugar-free | No |
| Raw material | 1.5% |
| Phosphorus | 0.13% |
| Taurine | 0.1% |
| Potassium | 0.15% |
| Iron | 2mg/kg |
| Zinc | 8 mg/kg |
| Humidity | 80% |
| Iodine | 0.2 mg/kg |
| Copper | 1.8 mg/kg |
| Manganese | 0.8 mg/kg |
| Selenium | 0.05 mg/kg |
| Fat | 3.6% |
| Sodium | 0.24% |
| Magnesium | 0.01% |
| Raw material fibers | 1% |
Safety warning | |
|---|---|
| Warnings | Not for human consumption. Store in a dry and cool place. |