Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
ROYAL CANIN Renal Special Wet Pâté is formulated for dogs with kidney problems. It contains chicken, pork and salmon to provide a balanced diet with reduced levels of protein and phosphorus.
Features | |
|---|---|
| Pet's age | Adult |
| Additional features | Kidney Failure, Grain-Free, Chicken-Free, Gluten-Free, General Health, Monoprotein |
| Main flavor | Salmon, Fish, Pork, Chicken |
| Weight range | 201g - 499g |
| Category | For dogs |
| Breed size | Suitable for all breeds |
| Series | ROYAL CANIN Renal |
| Product category | Wet food, Veterinary diet |
| Pet food taste | Pork, Chicken, Salmon |
| Packaging type | Tin can |
| Animal type | Dog |
| Health effects | Kidney health |
| Specific pet needs | Kidney failure, Healthy kidneys, Kidney protection |
| Suitable | For dogs |
| Pet life stage | Mature |
| Dog breed | Any breed |
| Weight | 410g |
| Breed size | Every size (2 - 80 kg) |
| Dosage form | Hard |
Nutritional information | |
| Without artificial colors | Yes |
| Moisture content | 65% |
| Gluten-free | No data available |
| Fat content | 9% |
| Protein | 6% |
| Green ash content | 1.9% |
| Soy-free | No data available |
| Sugar-free | No |
| Crude fiber content | 1.2% |
| Lactose-free | No data available |
Safety warning | |
|---|---|
| Warnings | Not for human consumption. Store in a dry and cool place. |