-
−2%
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
ROYAL CANIN SHN Medium Adult is a wet food for dogs, formulated to meet the specific nutritional needs of medium-sized breeds (10-25 kg). This product is part of the ROYAL CANIN Size Health Nutrition range.
Features | |
|---|---|
| Product category | Wet food |
| Main flavor | Poultry |
| Weight range | 1kg - 1.9kg |
| Age of the animal | Adult |
| Breed size | Medium breed (10 - 25 kg) |
| Series | ROYAL CANIN Size Health Nutrition |
| Additional features | General health |
| Category | For dogs |
| Packaging type | Sachet |
| Animal life stage | Mature |
| Dog breed | Cocker Spaniel, Beagle, Border Collie, Poodle, Great Dane |
| The taste of animal food | No data |
| Health effects | General health |
| Suitable | For dogs |
| Dosage form | Hard |
| Animal type | Dog |
| Weight | 10x140g |
| Specific needs of animals | No specific needs |
Nutrition facts | |
| Without artificial colors | No data |
| Manganese | 1mg/kg |
| Crude fiber content | 1.1% |
| Moisture content | 81% |
| Soy-free | No data |
| Iodine | 0.26 mg/kg |
| Contains vitamins | Vitamin E, Vitamin D3 |
| Green ash content | 1.6% |
| Iron | 3mg/kg |
| Gluten-free | No |
| Protein | 7.5% |
| Copper | 2mg/kg |
| Sugar-free | No |
| Fat content | 5.5% |
| Preservative-free | No data |
| Zinc content | 10 mg/kg |