-
−7%
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
Royal Canin Hepatic dry dog food is formulated to support liver health in dogs. It contains a balanced blend of nutrients and antioxidants to promote overall well-being.
Features | |
|---|---|
| Packaging type | Bag |
| Weight | 7 kg |
| Health effects | Liver protection, Dental protection, Digestive care |
| Antioxidants included | Yes |
| Vitamins included | Vitamin C, A, D3 |
| Age of the animal | Adult |
| Additional features | Liver disease, Food hypersensitivity, Digestive support, Gluten free |
| Animal breed | Schnauzer, Rottweiler, Shih Tzu, German Shepherd, French Bulldog, Yorkshire Terrier, Boxer, Labrador and others |
| Animal life stage | Mature |
| Weight range | 5kg - 9.9kg |
| Breed size | Suitable for all breeds |
| Series | ROYAL CANIN Hepatic |
| Main flavor | Poultry |
Weight and dimensions | |
| Package weight | 7 kg |
Nutritional information | |
| Vitamin D3 content | 1100 IU/kg |
| Selenium content | 0.4 mg/kg |
| Fat content | 16% |
| Raw material ash | 4.7% |
| Protein | 16% |
| Raw material fibers | 2.3% |
| Manganese content | 57 mg/kg |
| Vitamin A content | 18000 IU/kg |
| Iodine content | 6 mg/kg |
| Zinc content | 155 mg/kg |
| Iron content | 123 mg/kg |
Safety warning | |
|---|---|
| Warnings | Store in a dry and cool place. Follow the recommended feeding rate according to the package instructions. Keep out of reach of children. |