-
−18%
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
Royal Canin Anallergenic Small Dog Food 3kg is formulated for dogs with food sensitivities. It includes hydrolyzed proteins and a limited number of ingredients to reduce allergic reactions.
Features | |
|---|---|
| Health effects | General health |
| Vitamins included | Vitamin D3, Vitamin A |
| Animal specific needs | Food allergy |
| Additional features | Food hypersensitivity, Allergy, Gluten free |
| Series | ROYAL CANIN Anallergenic |
| Animal breed | All small dog breeds |
| Weight range | 2kg - 4.9kg |
| Breed size | Small breed 5 - 10 kg |
| Age of the animal | Adult |
Weight and dimensions | |
| Package weight | 3 kg |
Safety warning | |
| Warnings | Store in a cool, dry place. Keep out of reach of children. Follow the recommended feeding rate according to the package instructions. |
Nutritional information | |
| Iron content | 42 mg/kg |
| Zinc content | 152 mg/kg |
| Green ash content | 7.2% |
| Protein content | 20% |
| Vitamin D3 content | 1000 IU/kg |
| Copper content | 15 mg/kg |
| Manganese content | 56 mg/kg |
| Vitamin A content | 30500 IU/kg |
| Iodine content | 3.5 mg/kg |
| Selenium content | 0.34 mg/kg |
| Crude fiber content | 1.9% |
| Fat content | 15% |