ROYAL CANIN Mini Urinary Care - dry dog food - 1 kg
ROYAL CANIN Mini Urinary Care - dry dog food - 1 kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Breed size | X-Small (< 4kg), Mini (5 - 10kg) |
| Soy free | No data available |
| Dog breed | Small dog breeds |
| Pet life stage | Mature |
| Pet specific needs | Urinary tract control, Urinary system protection |
| Weight | 1 kg |
| Gluten free | No |
| Animal type(s) | Dog |
| Dosage form | Solid |
| Preservative free | Y |
| Lactose free | Yes |
| Sugar free | No |
| Health effects | Urinary health |
| Package type | Sack |
| Pet food flavor | Poultry |
| Additional features | Sick urinary tract |
| Age of the pet | Senior, Adult |
| No artificial colours | Yes |
| Main flavor | Poultry |
| Product category | Dry food |
| Category | For dog |
| Weight range | 1 kg - 1,9 kg |
| Series | ROYAL CANIN Care Nutrition |
| Size of breed | Small breed 5 - 10 kg |
| Warnings | Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food., Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging., Store in a dry and cool place away from direct sunlight. |
| Crude ash | 7% |
| Protein | 27% |
| Fat content | 16% |
| Crude fibres | 2.5% |