- New
The FURminator Toy Dog is designed for small dogs with short coats. It effectively removes loose hair and reduces hair loss.
The FURminator Toy Dog is designed for small dogs with short coats. It effectively removes loose hair and reduces hair loss.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The FURminator Toy Dog is designed for small dogs with short coats. It effectively removes loose hair and reduces hair loss.
Features | |
|---|---|
| Product type | Pet grooming tool |
| Brand | FURminator |
| Model | FURminator Toy Dog Furminator - XS |
Specifications | |
| Dimensions | 160mm (Height) |
| Weight | 260 g |
| Suitable for dog breeds | For all small dog breeds |
| Weight range | 0g - 200g |
| Coat type | Short coat |
Additional information | |
| Durability | Durable construction for long-term use |
| Ease of use | Easy and convenient to use |
| Safety warning | Use the product only for its intended purpose. |