The Petoneer NutriVue smart food dispenser allows pet owners to set feeding times and control portion sizes via a mobile app. It has a built-in camera for pet monitoring and supports video recording via a micro SD card.
The Petoneer NutriVue smart food dispenser allows pet owners to set feeding times and control portion sizes via a mobile app. It has a built-in camera for pet monitoring and supports video recording via a micro SD card.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Petoneer NutriVue smart food dispenser allows pet owners to schedule feeding times and control portion sizes via a mobile app. It has a built-in camera for monitoring pets and supports video recording with a micro SD card.
Features | |
|---|---|
| Product Type | Smart Pet Food Dispenser |
| Product Brand | Petoneer |
| Model | PF008 |
Specifications | |
| Dimensions | 191 × 191 × 312 mm (W × H × D) |
| Weight | 1.65 kg |
| Material | ABS |
| Capacity | 2.6L |
| Minimum Feeding Portion Size | 5 grams |
| Maximum SD Card Capacity | 256GB |
| Recorded Video Resolution | 1080P |
| Audio | Double-sided |
| Entrance | DC 5V 2A |
| Connection | Type-C |
| Batteries | C/LR14 (4x) |
| Nominal Power | ≤ 5W |
| Rated Current | ≤ 1A |
| Connection Method | Wi-Fi |
| Connection Distance | 30 years |
| Compatible Operating Systems | iOS, Android |