FARMINA N&D Brown Dog Lamb, Spirulina&Carrot Adult Mini - dry dog food - 2 kg
FARMINA N&D Brown Dog Lamb, Spirulina&Carrot Adult Mini - dry dog food - 2 kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Additional features | General health, Grain-free, Gluten-free, Hair and skin |
| Category | For dog |
| Seasonal offer | Spring |
| Weight range | 2 kg - 4,9 kg |
| Series | FARMINA N&D Brown |
| Size of breed | Small breed 5 - 10 kg |
| Package type | Sack |
| Preservative free | Y |
| Pet specific needs | No specific needs |
| Gluten free | Yes |
| Animal type(s) | Dog |
| Sugar free | No data available |
| Lactose free | Yes |
| Weight | 2 kg |
| Pet life stage | Mature |
| Pet food flavor | Lamb |
| Health effects | General health |
| Dosage form | Solid |
| Dog breed | Small dog breeds, All breeds of miniature dogs |
| Breed size | Small dog breeds (4-14 kg), X-Small (< 4kg) |
| Soy free | Yes |
| Main flavor | Lamb |
| Product category | Dry food |
| No artificial colours | Yes |
| Age of the pet | Adult |
| Warnings | Store in a dry and cool place away from direct sunlight., Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging., Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food. |
| Fat content | 18% |
| Crude fibres | 3.3% |
| Protein | 34% |
| Crude ash | 8.6% |
| Moisture content | 9% |