-
−13%
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
ROYAL CANIN Gastrointestinal Low Fat Small VHN is a dry dog food formulated for adult small breed dogs prone to obesity. The 3.5 kg pack contains meat-flavoured kibble that is gluten-free, sugar-free and contains 7% fat.
Features | |
|---|---|
| Category | For dogs |
| Pet's age | Adult |
| Additional features | Prone to obesity |
| Breed size | Small breeds 5 - 10 kg |
| Product category | Dry food |
| Main flavor | Meat |
| Weight range | 2kg - 4.9kg |
| Series | ROYAL CANIN Gastrointestinal |
| Package weight | 1 pc / 3.5 kg |
| Pet specific needs | Prone to obesity, helps maintain a healthy weight |
| Sugar-free | Yes |
| Without artificial colors | Yes |
| Soy-free | No |
| Dog breed | All small dog breeds |
| Gluten-free | Yes |
| Packaging type | Bag |
| Dosage form | Hard |
Security warning | |
| Warnings | Follow the recommended feeding rate according to the package instructions. Keep out of reach of children. Store in a dry and cool place, away from direct sunlight. |
Nutrition facts | |
| Gross ash | 1.8% |
| Fat content | 7% |
| Crude fiber | 6.3% |
| Protein | 22% |