-
−14%
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
Dry dog food specially formulated for Miniature Schnauzers weighing up to 3 kg. Contains poultry flavour, 25% protein, suitable for adult small breed dogs.
Features | |
|---|---|
| Weight | 3 kg |
| Packaging type | Bag |
| Pet age stage | Adult |
| Pet food taste | Poultry |
| Gluten-free | No |
| Soy-free | No |
| Breed size | Small breed dogs (4-14 kg) |
| Preservative-free | Yes |
| Dosage form | Hard |
| Health effects | General health |
| Dog breed | Miniature Schnauzer |
| Specific needs of pets | No specific needs |
| Sugar-free | No data |
| Weight range | 2kg - 4.9kg |
| Product category | Dry food |
| Breed size | Small breed 5 - 10 kg |
| Age of pets | Adult |
Nutrition facts | |
| Crude fiber | 2.2% |
| Fat content | 12% |
| Gross ash | 7.6% |
| Protein | 25% |
Safety warning | |
| Warnings | Follow the recommended feeding rate according to the package instructions. Store in a dry and cool place, away from direct sunlight. |