-
−23%
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
Royal Canin Maxi Puppy dry food, specially formulated for maxi breed puppies, meets their nutritional needs during their growth phase. Made with rice and vegetables, it promotes the development of healthy skin and coat.
Features | |
|---|---|
| Animal life stage | Puppy |
| Packaging type | Falcon |
| Animal specific needs | Leather and fur |
| Health effects | General health |
| Includes vitamins | Vitamin E, Vitamin D3 |
| Weight | 15 kg |
| Breed size | Maxi (26 - 44 kg) |
| The taste of animal food | Rice, Vegetables |
| Weight range | 16kg - 30kg |
| Age of the animal | Puppy |
| Main flavor | Chicken |
| Additional features | General health |
| Product category | Dry food |
| Series | ROYAL CANIN Size Health Nutrition |
| Category | For dogs |
Nutrition facts | |
| Zinc content | 140 mg/kg |
| Copper content | 14 mg/kg |
| Manganese content | 59 mg/kg |
| Protein | 30% |
| Selenium content | 0.08 mg/kg |
| Crude fiber | 2.6% |
| Fat content | 16% |
| Iodine content | 4.5 mg/kg |
| Gross ash | 7.7% |