-
−2%
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
ROYAL CANIN Golden Retriever Puppy dry dog food is specially formulated to meet the nutritional needs of Golden Retriever puppies.
Features | |
|---|---|
| Packaging type | Bag |
| Weight | 12 kg |
| Specific needs of animals | No specific needs |
| Breed size | Large (20-40 kg) |
| Animal type | Dog |
| Health effects | General health |
| Dog breed | Golden Retriever |
| Animal breed | Golden Retriever |
| Without artificial colors | No data |
| Category | For dogs |
| Gluten-free | No |
| Main flavor | Poultry, Chicken |
| Breed size | Large breed 25 - 45 kg |
| Preservative-free | No data |
| Animal age stage | Puppy |
| Weight range | 10kg - 15.9kg |
| Additional features | General health |
| Dosage form | Hard |
| Age of the animal | Puppy |
| Product category | Dry food |
| Lactose-free | Yes |
| Sugar-free | No data |
| The taste of animal food | Poultry |
| Soy-free | N |
| Series | ROYAL CANIN Breed Health Nutrition |
Nutrition facts | |
| Raw material ash | 7.4% |
| Fat content | 16% |
| Raw material fibers | 3.7% |
| Protein | 29% |
Safety warning | |
|---|---|
| Warnings | Follow the recommended feeding rate according to the package instructions. Store in a dry and cool place, away from direct sunlight. |