Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
Royal Canin Adult Dry Dog Food is a specially formulated food for adult German Shepherds. This formula is rich in protein and carefully selected nutrients to support overall health and well-being.
Features | |
|---|---|
| Additional features | General health |
| Gluten-free | No |
| Soy-free | No |
| Main flavor | Poultry |
| Dog breed | German Shepherd |
| Packaging type | Said |
| Without artificial colors | No data available |
| Product category | Dry food |
| Specific animal needs | Skin and coat health, Helps maintain a healthy weight, Proper digestive system |
| Sugar-free | No data available |
| Preservative-free | Yes |
| Age of the animal | Adult |
| Package weight | 1 pc./11 kg |
| Series | ROYAL CANIN Breed Health Nutrition |
| Dosage form | Hard |
| Breed size | Large breed 25 - 45 kg |
| Animal breed | German Shepherd |
| Weight range | 10kg - 15.9kg |
| Category | For dogs |
Nutrition facts | |
| Crude fiber | 4% |
| Fat content | 19% |
| Protein | 24% |
| Gross ash | 6.5% |