-
−5%
Gastroenteric dog biscuits are designed for puppies with sensitive stomachs. The 2.5 kg bag contains poultry, which serves as the main source of protein.
Gastroenteric dog biscuits are designed for puppies with sensitive stomachs. The 2.5 kg bag contains poultry, which serves as the main source of protein.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
Gastrointestinal dry dog food is designed for puppies with sensitive stomach systems. In the 2.5 kg package, the main source of protein is poultry.
Features | |
|---|---|
| Additional features | Digestive problems, Growth period |
| Age of the animal | Young |
| Main flavor | Poultry |
| Weight range | 2kg - 4.9kg |
| Series | ROYAL CANIN Gastrointestinal |
| Product category | Dry food |
| Animal life stage | Puppy |
| Dog breed | Any breed |
| Packaging type | Said |
| Breed size | All sizes (2 - 80 kg) |
| Soy-free | Yes |
| Dosage form | Hard |
| The taste of animal food | Poultry |
| Health effects | Sensitive digestive system |
| Weight | 2.5 kg |
Safety warning | |
| Warnings | Store in a cool, dry place. Keep out of reach of children. Follow the recommended feeding rate according to the package instructions. |
Nutrition facts | |
| Gross ash | 7.9% |
| Protein | 29% |
| Crude fiber | 1.3% |
| Fat content | 22% |