-
−1%
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
Trixie Lamb Creme is a high-quality dog pâté made with lamb as the main flavour, for adult dogs of all breeds and sizes. It is gluten-free, soy-free and lactose-free.
Features | |
|---|---|
| Additional features | General health |
| Main flavor | Lamb |
| Category | For dogs |
| Pet's age | Adult |
| Without artificial colors | No data available |
| Product category | Delicious |
| Weight range | 0g - 200g |
| Breed size | Suitable for all breeds |
| Dosage form | Pastas |
| Pet life stage | Mature |
| Lactose-free | No data available |
| Gluten-free | Yes |
| Weight | 110 g |
| Sugar-free | No data available |
| Pet specific needs | No specific needs |
| Preservative-free | No data available |
| Dog breed | Any breed |
| Breed size | Every size (2 - 80 kg) |
| Animal type | Dog |
| Packaging type | Tube |
| Health effects | General health |
| Soy-free | Yes |
| Pet food taste | Lamb |
Nutrition facts | |
| Protein | 9.8% |
| Fat content | 24.7% |
| Moisture content | 60% |
Do not use as a subject for a balanced diet. Keep out of reach of children. Store in a dry and cool place.