-
−6%
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
Grain- and soy-free, this dry dog food is made with real venison. The formula contains no artificial preservatives or flavorings.
Rich in protein (32%) and moderate fat (18%), it contains essential vitamins A, D3 and E.
Features | |
|---|---|
| Dispenser | Plastic bag |
| Animal age stage | Adult |
| The taste of animal food | Venison, Lamb |
| Packaging type | Said |
| Gluten-free | Yes |
| Dog breed | Small dog breeds |
| Breed size | Small (4-10 kg) |
| Soy-free | Yes |
| Additional features | Grain-free, Food hypersensitivity |
| Category | For dogs |
| Seasonal offer | Spring |
| Product category | Dry food |
| Weight range | 10kg - 15.9kg |
| Main flavor | Venison |
| Animal breed | Jack Russell Terrier |
Weight and dimensions | |
| Weight | 12.2 kg |
Package contents | |
| Quantity | 1 |
Nutritional value | |
| Crude fiber | 4% |
| Gross ash | 6.9% |
| Protein | 32% |
| Contains vitamins | Vitamin D3, Vitamin A, Vitamin E |
| Moisture content | 10% |
| Fat content | 18% |