Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
Rich in cod and broccoli, this premium dog food is formulated for adult dogs.
Features | |
|---|---|
| Pet's age | Adult |
| Without artificial colors | Yes |
| Product category | Wet food |
| Main flavor | Fish |
| Series | VALLEY OF NOTECI Premium |
| Additional features | Grain-free, hypersensitivity-free, chicken-free |
| Weight range | 500g - 999g |
| Breed size | Suitable for all breeds |
| Soy-free | Yes |
| Dog breed | Any breed |
| Category | For dogs |
| Pet food taste | Cod, broccoli |
| Dosage form | Hard |
| Suitable | For a dog |
| Serving size | 800g |
| Animal type | Dog |
| Gluten-free | Yes |
| Pet life stage | Mature |
| Health effects | General health |
| Without artificial additives | Yes |
| Packaging type | Tin can |
| Sugar-free | Yes |
| Preservative-free | Yes |
| Weight | 800g |
Nutritional information | |
| Moisture content | 78% |
| Phosphorus | 0.25% |
| Crude fiber | 1% |
| Calcium | 0.3% |
| Protein | 12% |
| Gross ash | 2.5% |
| Fat content | 5.5% |