Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
Dry food for young dogs (from 3 months to 2 years) and large breed dogs weighing more than 25 kilograms, with a rich salmon flavor.
Helps maintain healthy skin and coat. Free from lactose, soy, gluten, artificial additives or colourings.
Packaging type: bag, weight: 3 kilograms, protein content: 28%.
Features | |
|---|---|
| Packaging type | Bag |
| Breed size | Maxi (26 - 44 kg) |
| Pet age stage | Young |
| Dosage form | Dry |
| Dog breed | All large dog breeds |
| Pet food taste | Salmon, Potato |
| Animal type | Dog |
| Health effects | Leather and fur |
| Weight | 3 kg |
| Additional features | Grain-free, food hypersensitivity, allergies, hair and skin |
| Breed size | Large breed 25 - 45 kg, Large breed +45 kg |
| Product category | Dry food |
| Category | For dogs |
| Series | BRIT Care grain-free, BRIT Care |
| Age of pets | Adult, puppy |
| Main flavor | Fish, salmon |
| Weight range | 2kg - 4.9kg |
Nutrition facts | |
| Lactose-free | Yes |
| Soy-free | Yes |
| Without artificial additives | Yes |
| Gluten-free | Yes |
| Protein | 28% |
| Without artificial colors | Yes |
| Sugar-free | No data available |