Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
ACANA Classics Red Meat is a dry dog food for adults, puppies and seniors. It is rich in flavor, with pork and beef as the main ingredients.
Technical data:
Features | |
|---|---|
| Age of the animal | Adult, Puppy, Senior |
| Main flavor | Pork, Beef |
| Product category | Dry food |
| Additional features | General health, Seniors, Food hypersensitivity, Growth period |
| Series | ACANA Classics |
| Category | For dogs |
| Weight range | 5kg - 9.9kg |
| Seasonal offer | Spring |
| Breed size | Suitable for all breeds |
| Animal type | Dog |
| Health effects | General health |
| Gluten-free | No |
| Packaging type | Said |
| Animal life stage | Mature |
| Soy-free | Yes |
| The taste of animal food | Beef |
| Dog breed | Any breed |
| Dosage form | Rigid |
| Breed size | For each size (2 - 80kg) |
| Weight | 9.7 kg |
| Lactose-free | Yes |
| Sugar-free | Yes |
| Animal specific needs | No specific needs |
| Preservative-free | Yes |
| Without artificial colors | Yes |
Brand-specific features | |
| Main flavor | Lamb |
Nutritional information | |
| Moisture content | 12% |
| Green ash content | 8% |
| Protein content | 27% |
| Fat content | 16% |
| Crude fiber content | 5% |
Security warning | |
| Warnings | Store in a cool, dry place, away from direct sunlight. Follow the recommended feeding rate according to the package instructions. |