CALIBRA Dog Life Senior Small Fresh Beef - dry dog food - 1,5kg
CALIBRA Dog Life Senior Small Fresh Beef - dry dog food - 1,5kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Veterinary classification | Complete feed |
| Category | For dog |
| Weight range | 1 kg - 1,9 kg |
| Series | CALIBRA Life |
| Size of breed | Small breed 5 - 10 kg |
| Age of the pet | Senior |
| Main flavor | Beef |
| Additional features | Monoprotein, General health, Gluten-free, For seniors |
| No artificial colours | Yes |
| Product category | Dry food |
| Package type | Sack |
| Gluten free | Yes |
| Dog breed | All breeds of small dogs |
| Soy free | Yes |
| Dosage form | Solid |
| Weight | 1.5 kg |
| Pet specific needs | Maintaining vitality, Vitality |
| Sugar free | Yes |
| Warnings | Store in a dry and cool place away from direct sunlight., Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food., Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging. |
| Moisture content | 9% |
| Protein | 27% |
| Crude fibres | 3% |
| Crude ash | 6% |
| Fat content | 13% |