Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Your everyday life without a speed limit.
High speed meets ultimate mobility.
The fast and compact powerhouse. The Intenso SSD TX100 is designed for a long service life thanks to its robust, rubberized surface. No more worries about accidental slips or bumps: Your valuable data is safely protected.
Large or very large?
The choice is yours.
Available in capacities from 250 GB to 2 TB, you are prepared for anything with the TX100. What's more, the external SSD is equipped with a Super Speed USB 3.2 Gen 1×1 interface. The result: data transfer at up to 500 MB/s. Whether you're a creative professional working with large files or you want to back up your precious memories, the SSD TX100 won't keep you waiting.
Be prepared for anything.
Cables for every occasion.
When life gives you lemons, make lemonade out of them. If Intenso gives you cables, then you are prepared for anything. The SSD TX100 comes with both a USB-C to USB-C and a USB-C to USB-A cable. This allows you to connect to a wide range of devices.
| Summary | Intenso TX100. SSD capacity: 1 TB. USB connector: USB Type-C, USB version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1), Data transfer rate: 0.5 Gbit/s. Product colour: Black |
| Vendor Homepage | https://www.intenso.de/en/products/solid-state-drives/external-ssd-tx100/#produktdetails |
| Unit Box Height | 0.026 |
| Unit Box Length | 0.175 |
| Unit Box Width | 0.12 |
| SSD capacity | 1000 GB |
| Data transfer rate | 0.5 Gbit/s |
| USB connector | USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Wi-Fi | No |
| File format system | exFAT |
| Housing material | Plastic,Rubber |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Product colour | Black |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Operating shock | 1500 G |
| Depth | 10 mm |
| Height | 91 mm |
| Weight | 44 g |
| Width | 54 mm |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-A,USB Type-C to USB Type-C |
| Manual | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Units per Shipping Box | 12 |
| Unit Calculated Volume | 0.0009686 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.199 kg |