Philips 5000 series HD9339/80 electric kettle 1.7 L 2200 W Black, Stainless steel, Transparent
Philips 5000 series HD9339/80 electric kettle 1.7 L 2200 W Black, Stainless steel, Transparent
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Bowl capacity | 1.7 L |
| Adjustable thermostat | No |
| Water level indicator | Yes |
| Product colour | Translucent, White, Black, Stainless steel |
| On/off switch | Yes |
| Water tank capacity | 1.7 L |
| Boil-dry protection | Yes |
| Housing material | Glass, Stainless steel |
| Filter material | Nylon |
| Power LED | Yes |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Power | 2200 W |
| Power source | AC |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Depth | 146 mm |
| Width | 233 mm |
| Height | 248 mm |
| Weight | 1.22 kg |
| Indication light | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| Illuminated on/off switch | Yes |
| 360° rotational base | Yes |
| Cordless | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Removable lid | Yes |
| Cord length | 0.75 m |
| Cord storage | Yes |