-
−1%
DeWalt MCLAREN DCD85MP2T Drill Driver 18V Black, Yellow
DeWalt MCLAREN DCD85MP2T Drill Driver 18V Black, Yellow
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Yellow, Black |
| Drilling | Yes |
| Chuck type | Keyless grip |
| Product design | Cordless drill/driver |
| Impact screwing | Y |
| Battery voltage | 18 V |
| Battery capacity | 5 Ah |
| Battery type | XR Li-Ion |
| Power source | Battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Weight (without battery) | 1,34 kg |
| Height | 203 mm |
| Length | 177 mm |
| Width | 64 mm |
| Drilling diameter in wood (max) | 5.5 cm |
| Drilling diameter in steel (max) | 1.3 cm |
| Idle speed (2nd gear) | 2000 RPM |
| Idle speed (1st gear) | 650 RPM |
| Chuck capacity (min) | 1.5 mm |
| Chuck capacity (max) | 1.3 cm |
| Maximum torque (hard applications) | 90 N·m |
| Battery charger included | Yes |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Battery included | Yes |
| Carrying case | Yes |
| Warnings | Do not dispose of used batteries in the regular rubbish bin., Keep out of the reach of children., Avoid battery contact with water and moisture. |