The DST-Mini Duo is a USB-C laptop mini dock with 2x 4K HDMI outputs supporting up to 8K resolution. It features multiple USB ports, Gigabit Ethernet, and Power Delivery up to 100W.
The DST-Mini Duo is a USB-C laptop mini dock with 2x 4K HDMI outputs supporting up to 8K resolution. It features multiple USB ports, Gigabit Ethernet, and Power Delivery up to 100W.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The DST-Mini Duo is a USB-C laptop mini dock with 2x 4K HDMI outputs supporting up to 8K resolution. It features multiple USB ports, Gigabit Ethernet, and Power Delivery up to 100W.
Features | |
|---|---|
| Product type | Laptop dock |
| Model | DST-Mini Duo |
Specifications | |
| Connection | USB Type C to 5x USB Type A / 2x USB Type C / 1x RJ45 / 2x HDMI® |
| Supported bandwidth | USB 3.2 / 3.1 up to 10 Gbps, Gigabit LAN up to 10/100/1000 Mbps, HDMI® 2.1 with 48 Gbit/s |
| Maximum input resolution | 8K 7680x4320 30Hz |
| Maximum output resolution | Single output: 7680x4320 30Hz, 3840x2160 120Hz; Dual outputs: 3840x2160 60Hz and 3840x2160 30Hz |
| Chipset | RTS5459, RTS5420, RM1211, VMM6210, PS8402A, AX88179A |
| Compatibility | USB Type C/Thunderbolt computers with DisplayPort Alternate Mode support; Windows, macOS, Linux, Android, ChromeOS |
| Power Delivery | PD 3.0 up to 100W (20V 5A) |
| HDCP support | HDCP 2.3 |
| Supported audio | 7.1 8 channels, sampling rate 192kHz/24bit, LPCM, DTS, AC3, HBR |
| Special features | DisplayPort Alternate Mode, MST for Windows systems, Wake on LAN (WOL) support, MAC address forwarding |
Connectors | |
| Entrances | 1x USB Type-C (Male) |
| Exits | 5x USB Type A (Female), 1x USB Type C (Female), 1x RJ45 (Female), 2x HDMI® (Female) |
| Power port | 1x USB Type C (Female) PD port |
Physical properties | |
| Dimensions | 165x49x21.7mm (6.5x1.93x0.85in) |
| Cable length | 220mm (8.66in) |
| Housing | Aluminum, plastic |
| Net weight | 0.16kg (0.35lb) |
| Working temperature | 0°C - 40°C (32°F - 104°F) |
| Storage temperature | -10°C - 60°C (14°F - 140°F) |
| Humidity | 10% - 85% RH (non-condensing) |
| Power requirements | 15W |
| Color | Dark gray |
Miscellaneous | |
| Packaging type | Cardboard box |
| Package dimensions | 185x80x25mm (7.28x3.15x0.98in) |
| Total weight | 0.2kg (0.44lb) |
| Product compliance | CE, FCC, REACH RoHS, CP65 |