-
−2%
Siemens iQ500 SR65EX09ME dishwasher Fully built-in 10 place settings B
Siemens iQ500 SR65EX09ME dishwasher Fully built-in 10 place settings B
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Built-in display | Yes |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Product size | Slimline (45 cm) |
| Door colour | Not applicable |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Outlet hose length | 2.05 m |
| Lower basket safety stop | Yes |
| Cord length | 1.75 m |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Upper basket type | Siemens rackMatic |
| Upper basket adjustable height levels | 3 |
| Tub material | Stainless steel |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Current | 10 A |
| Water consumption per cycle | 8.7 L |
| Washing efficiency index (EU 2017/1369) | 1.121 |
| Energy efficiency class | B |
| Drying efficiency index (EU 2017/1369) | 1.061 |
| Power plug type | Type C |
| Connected load | 2400 W |
| Energy consumption per 100 cycles | 51 kWh |
| Energy efficiency index (EEI) | 37.9 |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Weight | 33.1 kg |
| Depth | 550 mm |
| Height | 815 mm |
| Installation compartment height (min) | 81.5 cm |
| Installation compartment depth | 55 cm |
| Depth with door open | 115 cm |
| Installation compartment height (max) | 87.5 cm |
| Installation compartment width | 45 cm |
| Width | 448 mm |
| AquaStop function | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Drying system | Heat exchanger |
| Cycle time | 235 min |
| Dishwashing programs | Auto 45-65°C, Eco 50°C, Quick 60°C, Speed 45°C, Intensive 70°C |
| Delay start (max) | 24 h |
| Number of place settings | 10 place settings |
| Noise emission class | B |
| Glass protection | Yes |
| Noise level | 44 dB |
| Number of washing programs | 6 |
| AquaSensor function | Yes |
| Repairability index | 9.3 |
| Delay start (min) | 1 h |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Feet adjustment | 6 cm |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Automatic door opening | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Dosage assistant | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Warnings | Ensure that the appliance is regularly serviced and kept clean., Do not allow children to operate or be in close proximity to an operating dishwasher without adult supervision., Handle electrical cables with care to avoid the risk of electric shock. |
| Siemens technologies (dish washing) | varioSpeed Plus, duoPower, iQdrive®, Home Connect, Intensive zone, Hygiene Plus, varioFlex |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2273855 |